Podílové spoluvlastnictví je velice snadné dělení majetku mezi sourozence. Představte si situaci, že jste žena v důchodovém věku, vlastníte jako vdova rodinný dům a máte dvě dospělé děti, které již mají vlastní rodiny a bydlí v městských bytech. Za vámi jen občas dojíždí na návštěvu a snaží se dům udržovat v dobrém technickém stavu. Jednoho dne vás napadne řešení, obdarovat vaše děti rovným dílem, a tak jim odkážete dům i se zahradou každému jednu polovinu ve formě spoluvlastnictví s tím, že necháte na dům uvalit věcné břemeno užívání. Toto řešení je velmi obvyklé zejména u starých lidí, kteří vnímají, že jim dochází síly, a že mohou z tohoto světa odejít velmi rychle, například na infarkt či mozkovou mrtvici. Tím se v podstatě vyřeší dědictví ještě před složitými notářskými obstrukcemi, které provází každé dědické řízení.
Jakmile máte dům napsaný na sebe, jste jeho vlastníky a můžete s ním po smrti rodičů disponovat prakticky ihned, ale je-li dům zapsán v katastru na oba sourozence, je to problém. Tehdy pak záleží na tom, jak se oba sourozenci dohodnou na dalším postupu. Nejjednodušší je vždy dům prodat a výtěžek z prodeje si rozdělit napůl, ale co když někdo z vás má o bydlení v domě zájem?
Tehdy se jeví jako jistá možnost řešení hypotéka bez registru. Využijete ji na vyplacení spoluvlastnického podílu a můžete to provést například tak, že se do domu nastěhujete, prodáte byt, z prodeje bytu budete hradit hypoteční splátky a část financí z hypotéky či z prodeje bytu využijete pro stavební rekonstrukci. Díky americké hypotéce bez dokládání příjmů je toto řešení velmi rychlé, peníze na účtu máte u hypotečních úvěrů k dispozici většinou do dvou až tří týdnů, můžete tedy vyplatit podíl bez dlouhého čekání a podnikat další kroky ke změně vašeho bydlení v návaznosti na tuto skutečnost.