Kontrola ve strojírenství


Neustále měření

Probíhá i během výrobního procesu při výrobě na CNC strojích. Nejdříve se kalibrují a následně už vyrábí jeden kus za druhým, jenže postupně by se mohlo stát, že například vlivem opotřebení nástroje obrábí příliš málo materiálu, takže rozměr už nevyhovuje toleranci. Kdybychom to zjistili až po vyrobení stovek kusů, tak by to zjištění příjemné rozhodně nebylo.

posuvné měřítko

I u seřízeného stroje je tedy zapotřebí průběžná kontrola. V dnešní době se často odehrává na 3D souřadnicových měřících systémech. Na jednom kusu se vytvoří program a následně kdykoliv příště sem upneme jakýkoliv další tohoto druhu a stroj už měří všechny potřebné rozměry a tolerance sám pomocí sondy, která naměří potřebný počet bodů a jejich umístění následně vyhodnocuje software. Takové zařízení samozřejmě něco stojí, ovšem dosahuje vysoké přesnosti a produktivity práce, takže už nechybí ve spoustě výrobních strojírenských firmách.

Ruční měřidla

Bez nich se neobjedeme ani v dnešní době, přičemž nějaký kutil si do dílny bude těžko pořizovat měřící stroj za miliony. I pro firmy mají stále význam. Když budeme na nějakém stoji dělat třeba jednu operaci typu broušení dvou průměrů na přesný rozměr, aby se sem následně nalisovala ložiska, tak často stačí pouhý analogový mikrometr.

analogový mikrometr

Abychom všelijak nemuseli zápasit s držením měřidla, a ještě k tomu se správným upnutím součástky, tak se hodí pořídit i stojánek na měřidlo. Mikrometrické měřidlo volte kvalitní, protože při správném používání vydrží mnoho let. Samozřejmě je nutné provádět pravidelně jeho kontrolu, protože když měří špatně, tak můžeme podle něj vyrábět dobré součástky, ovšem ve skutečnosti se bude jednat o zmetky, což není problém, nad kterým mávnete rukou. V takovém případě je nutná jeho kalibrace. Kromě běžného mikrometru se prodává ještě speciální na ozubená kola.

About The Author