Někteří lidé mají za sebou trpkou zkušenost z prodeje nemovitostí. Ačkoli měli peníze v hotovosti a mohli si teoreticky pořídit jakýkoli objekt v dané cenové výši, nakonec se jim to nepodařilo. A víte, proč? Protože je předběhl jiný zájemce, který uplatil realitní kancelář – nabídl ji vyšší sumu, neboť i tak se mu to vyplatilo vzhledem k tomu, že chce nemovitost pronajímat. Tito lidé skupují nemovitosti na investice. Jednoduše koupí jakýkoli dům či byt, byť je na druhém konci republiky, zainvestují do jeho rekonstrukce, a pak jej výhodně pronajmou. Toto je ale pouze jedna strana mince, záleží totiž na tom, zda bude mezi lidmi zájem o nájemní bydlení, které je sice výhodné z důvodu bezstarostnosti o údržbu domu, ale dotčený objekt vám nepatří a nemůžete o jeho stavebních úpravách svévolně rozhodovat.
Toto je jeden z hlavních důvodů, proč je právě v naší zemi zájem o americké hypotéky, s nimiž lze financovat vlastní bydlení, ať už se jedná o městský byt nebo rodinný dům na venkově či celoročně obyvatelnou rekreační chatu. Nebankovní americkou hypotékou Americká nebankovní hypotéka pochopitelně přeplatíte a jejím úročením poskytujete odměnu věřiteli, ovšem po splacení hypotéky je nemovitost vaše a v podstatě jste v ní svým pánem i v době splácení úvěru.
Můžete tu také zainvestovat do úsporných energetických zařízení, jako je fotovoltaika nebo tepelná čerpadla, a umořovat hypoteční úvěr snazším způsobem. Americkou hypotékou lze hradit i rekonstrukce jiných objektů a jimi pak lze také hypotéku snáze splácet nebo ji splatit předčasně. Vláda se sice snaží podporovat nájemní bydlení a můžete se na mnoha zdrojích dočíst, že zájem o nájemní bydlení stále trvá, ale Češi jsou jiní, než zbytek států EU, u nás si potrpíme na vlastní domy a byty. V současné době je v České republice více než osmdesát procent domácností, které lidem skutečně patří, byť jsou financovány třeba hypotékou. Pouze necelá pětina domácností využívá nájemních vztahů.